Наименованието режим „Дефрост“ произлиза от английската дума „defrost“, която означава размразяване. Самият режим „Дефрост“ /“Defrost“/ е процес на размразяване на топлообменника на външното тяло на климатичната система. Целта на този процес е да стопи натрупания скреж по питата на външното тяло, който се образува при охлаждане на външния топлообменник под 0°C и кондензиране на влагата във въздуха по ламелите.
Този режим се нарича също така „обезскрежаване“ и се включва автоматично, когато климатикът работи на отопление. Преминаването към него най-често се осъществява чрез температурен датчик на външното тяло или чрез следене температурата на топлообменника на вътрешното тяло. По време на размразяването спира вентилаторът на вътрешното тяло и климатикът не топли за определен период от време, през който той използва топлината, за да размрази топлообменика. Процесът се наблюдава както при ниски температури, така и при мъгливо време и трае около 10 мин., след което се връща към отдаването на топлина. Това води до размразяване на натрупалия се лед и изтичане на вода от външното тяло на климатика. Така че ако забележите спиране на вътрешното тяло и „мигане на една лампичка“ или изписване на ‘’df’’, не бързайте да звъните за сервиз, а позволете на климатика да си поеме дъх. Ако спрете и отново пуснете климатика без да е завършил този режим, рискувате да се натрупа двойно повече лед, който вече трудно може да бъде размразен автоматично, а това пък може да доведе до много по-сериозни аварии.
Честотата на размразяване зависи от външната температура, от влажността на въздуха и от самият модел климатик – обикновено на около 40мин. до един час. Колкото по-често климатикът преминава в режим defrost), толкова по-малка е вероятността да се обледи. Колкото по-топло е помещението, толкова по-бързо ще се саморазмрази външното тяло, защото се използва тази топлина. За различните марки и модели времетраенето е различно. Колкото по-качествен е климатикът, толкова по-осъвършенстван ще е процесът и по-малко проблеми ще създава през зимата.
Най-добрите климатици за отопление са тези с прецизно и добре контролирано размразяване, които не създават дискомфорт, или той е минимален.
Има няколко причини за това: – когато навън е много студено и конструкцията на климатика не е достатъчно добра, когато режимът на обезскрежаване не е прецизно балансиран или поради намаляло количество фреон в системата.
Ако не се предприемат мерки по размразяване на климатика, вероятността за възникване на сериозни повреди е голяма и може да доведе до напълно спиране на работа. Най-добре е да се спазват инструкциите за употреба в режим на отопление.
В случай на проблеми от такова естество винаги може да се обърнете към специализирани консултанти и сервизни екипи, които да съдействат за бързото им разрешаване.